O sobie

skąd to się wzięło ...

malarstwo
Awatar użytkownika
Bronisław Pilich
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 26 kwie 2019, 15:20

O sobie

Post autor: Bronisław Pilich » 25 gru 2019, 14:19

Słyszę czasem pytania o moją przygodę z malarstwem: "dlaczego , po co, skąd to się wzięło". Pytania banalnie proste, ale ja nie potrafię udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wiem na pewno, że nie jest to przygoda. To nie pojawiło się nagle. Nie opętało, aby pokręcić mój świat i spłonąć po chwili, ustępując miejsca kolejnej pasji. Malarstwo było we mnie od zawsze. Być może zainspirował mnie malujący tata (dawno temu zachęcony przez swego malującego tatę), a może było jeszcze coś innego. Wszak świat pełen jest inspiracji .

Trudno uwierzyć, ale do dziś pamiętam swój pierwszy rysunek. Zwykłe dziecięce bazgroły. Jako trzy, a może czteroletni chłopczyk narysowałem wujka wracającego z gospody. Z racji trunków jakie tam spożył, maszerował dziarsko, stawiając niesamowicie dziwne kroki. Nie mogłem tego zbagatelizować. Strzępek papieru i kawałek ołówka wystarczyły, aby powstał mój pierwszy, niezmącony żadnymi zasadami, miniaturowy obraz. Swoboda z jaką tworzy dziecięca duszyczka to potęga, którą wtedy w sobie miałem, od której z premedytacją odszedłem i do której wciąż bezskutecznie próbuję powrócić.

Po karteczce z rysunkiem nie ma już śladu, ale ten dziecięcy rysunek nadal utrzymuje się na powierzchni oceanu wspomnień. To on zachęca mnie do ciągłych poszukiwań.

Plastyką interesuję się od pierwszych klas szkoły podstawowej. Wtedy skupiałem się głównie na rysunku ołówkiem, tuszem i pastelami. Rzadko sięgałem po farby. Gdy podczas służby w wojsku ujawniłem swoje umiejętności, zaangażowano mnie od tworzenia kasetonów, zdobiących jednostkę wojskową w Żaganiu. Malarstwem olejnym zainteresowałem się po śmierci taty, gdy zostało po nim mnóstwo pędzli i farb. Pierwsze obrazy olejne na płótnie powstały w roku 2004. Wtedy też postanowiłem doskonalić swoje umiejętności pod okiem gorzowskich artystów. Należałem do kilku sekcji plastycznych: Spichlerz, Klub u szefa, Miejski Ośrodek sztuki, Grodzki Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury. Od 2009 roku zaczęto mnie zapraszać na polskie i międzynarodowe plenery malarskie, gdzie miałem okazję poczuć nie tylko smak tworzenia w naturze lecz również poznawać techniki pracy innych twórców. W międzyczasie, wraz z garstką przyjaciół stworzyliśmy grupę twórczą pod nazwą ”Zakaz Parkowania”.
Moje działania artystyczne zaowocowały pierwszą indywidualną wystawą w lutym 2012 roku.

Wróć do „Bronisław PILICH”