SŁOWO O ARTYSTCE

malarstwo/poezja
Awatar użytkownika
zpts
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 08 kwie 2019, 9:25

SŁOWO O ARTYSTCE

Post autor: zpts » 27 sie 2020, 20:55

Janina Partyka-Pojęta zam. w Chorzowie, z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych – malarka, poetka
partyka.pojeta@wp.pl
www.galeria-malarska.com,
Janina Partyka Pojęta – uprawia malarstwo sztalugowe, głównie farbami akrylowymi na płótnie. Do tej pory namalowała około 500 prac. Czynnie uczestniczy w plenerach malarskich. Jest też ich współorganizatorem, jako lider Grupy Artystycznej Sztuka Bez Barier 14, z siedzibą w MDK Batory w Chorzowie.
Jej twórczość malarska i poetycka została udokumentowana m.in. w Roczniku Muzealnym 2017 roku wydanym przez Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, w Zeszytach Edukacyjnych Tom XVI/2018, XVII/2019 wydanych przez Urząd Miasta Chorzów, w książce wydanej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu poświęconej ruchowi twórczemu na Śląsku, książce wydanej przez Barwy Śląska w Rudzie śląskiej T.II. poświęconej twórcom na Śląsku na przestrzeni 300 lat. W ponad 30 książkach wydanych przez Wydawnictwo Miniatura w Krakowie i Wydawnictwie Naukowym „Bogucki” w Poznaniu (reprodukcje jej obrazów bogato zdobią tomiki wierszy różnych autorów). W ogólnopolskim czasopiśmie Nieznany Świat Nr 11/2018. W encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej, Tom III/2017 str. 977, BPH British Publishing House LTD.
W temacie prac malarskich Janiny Partyka-Pojęta w roku 2016 wypowiedziała się historyk sztuki Katarzyna Młynarczyk. Odniosła się również do stosowanej przez nią kolorystyki „…Ale przecież ... Przecież istnieją jeszcze niuanse, półtony, łagodne przejścia, delikatne napomknienia kolorystyczne. Są jeszcze barwy zgaszone, pastelowe, wyciszone. Są cudowne punkty i punkciki pewne i świadome, że ich prawdziwy kolor to ten, który ujrzy stojący przed obrazem widz. Wiedzą, że dopiero w oku odbiorcy utworzą tę właściwą, zamierzoną i wymyśloną przez malarza kolorową plamę. Są jeszcze kolory przywołane i używane wyłącznie w tym celu, aby ukryć bardzo głęboko istotę rzeczy. Kolor różowy może stać się szlachetny, mądry i cierpliwy, a brązowy - przeraźliwie pospolity. Kobaltowe niebieskości można rozżarzyć jak drwa na kominku, a czerwienie uczynić takimi, że palce grabieją przy nich z zimna. Można… Można na przykład zobaczyć biało-żółte konie na różowej plaży.. Albo biblijną walkę Jakuba z Aniołem przenieść na czerwoną łąkę. Istnieją szlachetne precedensy…” „…Taki właśnie jest świat - albo skromniej: takie są pejzaże i martwe natury - w malarskim opisie Janiny Partyki-Pojęty. Kolory są tu mocne, ostre, stanowcze. Zdecydowane. Oczywiste. …”
Janina Partyka-Pojęta wydała 11 tomików wierszy:
1.Ulotność minionego dnia. Wydawnictwo Miniatura Kraków, 2015r. 2. Usłyszeć siebie. Wydawnictwo Miniatura Kraków 3. Oplecione słowami. Wydawnictwo Miniatura Kraków 4. Zaczaruj. Wydawnictwo Miniatura Kraków 5. Niewidzialni. Wydawnictwo Naukowe Bogucki – Poznań 6. Płomień miłości. Wydawnictwo Miniatura Kraków 7. Nie zabieraj dłoni. Wydawnictwo Naukowe Bogucki – Poznań 8. W lustrzanym pokoju. Wydawnictwo Naukowe Bogucki – Poznań 9. Szpula życia. Wydawnictwo Miniatura Kraków 10. Spacer po Marsie. Wydawnictwo Naukowe Bogucki – Poznań 11. Spragnieni. Wydawnictwo Naukowe Bogucki – Poznań, 2020r.

Przykładowe wystawy autorskie i zbiorowe: Wystawa zbiorowa w Galerii N. ZNP Koszalin tematyka Marynistyczna; w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich, Cartonownia Warszawa, Kamienica Rynek 7 w Chorzowie, Galeria Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Czeladzi. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Autorska wystawa w Parku Tradycji w Siemianowicach, w Zamku Toszek, w Galerii Podcień w Pyskowicach. w Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich, w Chorzowie Rynek 1, w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich, w MDK Mikołów, Biblioteka Publiczna w Krakowie, MDK Batory w Chorzowie.

Awatar użytkownika
zpts
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 08 kwie 2019, 9:25

Re: SŁOWO O ARTYSTCE

Post autor: zpts » 16 gru 2021, 14:18


ODPOWIEDZ

Wróć do „JANINA PARTYKA POJĘTA”