O mojej twórczości

Anna Guzdraj
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2023, 16:10

O mojej twórczości

Post autor: Anna Guzdraj » 22 lut 2023, 9:24

Moja twórczość towarzyszy mi na wszystkich etapach i zakrętach życiowych, nasyca się skrajnymi emocjami, otwiera drzwi zamknięte dla słów, koi, nakręca, jest świadkiem i spowiednikiem, leczy, uwalnia, oczyszcza i daje nadzieję, że skoro powstaje, to ma sens, bo płynie z wnętrza duszy, która już niejedno przeżyła. Sam proces tworzenia wprowadza mnie w stan, w którym równie intensywnie czuję wszystko i nic, jestem jakby poza czasem, zmienia się świadomość i percepcja, znika wszelki stres i niepokój, jest to najwyższy stan medytacji i uwolnienia. Rzadko nadaję pracom tytuły, polegam na uroku abstrakcji pozwalającym każdemu dostrzec to, co widzi przez pryzmat swoich doświadczeń, wartości i wyobrażeń, jednak wolę, gdy wszelkie skojarzenia pozostają w głowie widza. Moje obrazy powstają pod wpływem impulsu, pewnej wewnętrznej niewygody, która skłania do działania. Jeśli uważam obraz za niedokończony, zwykle domalowanie czegoś następnego dnia daje już inny efekt i przekaz emocjonalny. Lubię pracować na warstwach: zdjęcie obrazu - grafika cyfrowa, jest to technika, która daje też duże możliwości w zakresie rozmiaru i powierzchni druku. W swoich pracach cyfrowych ostrzegam próbę ucieczki od natłoku myśli, wspomnień, lęków, czy oczekiwań rywalizujących o moją uwagę w danym momencie, przekłada się to na warstwy, struktury i kolory, te grafiki są bardzo 'gęste'. Czasem jednak mam potrzebę stworzenia czegoś lekkiego i subtelnego. Z perspektywy czasu z niektórymi pracami tracę więź emocjonalną i mam ochotę pozbyć się ich, bądź je przemalować. Pełnią one rolę swoistego katharsis, kanalizują pewną sytuację, emocje, po czym tracą moc i mogą 'odejść'.

Wróć do „Anna GUZDRAJ”